Logo BICG White International Contemporary Engraving Biennial N-E, Iași, Romania

International Contemporary Engraving Biennial N - E, 3rd edition, Iaşi, 2019

The third edition of the International Contemporary Engraving Biennial N – E gathered 193 works, signed by 136 artists, from 34 countries.

WINNERS:

IOANNIS ANASTASIOU, Greece / Grecia

XXIc Trichotomy I / Sec. XXI Trihotomie I
Etching, aquatint, silkscreen / Gravură, acvatintă, serigrafie
1st Prize / Premiul I

ANNA TROJANOWSKA, Poland / Polonia

Evaluations event – 02 / Eveniment din evaluări – 02
Lithograph on marble / Litografie pe marmură
2nd Prize / Premiul al II-lea

SIMION ZAMȘA, Republic of Moldova / Republica Moldovă

Wind ship / Corabia vântului
Wood engraving / Xilogravură
3rd Prize / Premiul al III-lea

JINAN KOBAYASHI, Japan / Japonia

Time of Silence – A / Timpul Tăcerii – A
Mezzotint / Mezotintă
Diploma for Excellence / Diplomă de Excelență

RĂZVAN CONSTANTIN CARATĂNASE, Romania / România

Imago mundi
Wood engraving / Xilogravură
Honorary Award of the Art Museum of Iași
Premiul Onorific al Muzeului de Artă din Iași

PĂNESCU COSMIN, Romania / România

Iași, the Royal capital city / Iași, capitală regală
Aquaforte, aquatint / acvaforte, acvatintă
Youth Award / Premiul Tineretului

Nominees:

DEBORAH CHAPMAN, Canada

Rendez-vous de nuit
Mezzotint

JINAN KOBAYASHI, Japan / Japonia

Time of silence – H
Mezzotint

ANA VIVODA, Croatia / Croația

Traces I
sugar lift, etching, aquatint

ANA VIVODA, Croatia / Croația

Traces II
sugar lift, etching, aquatint

ZORAN MISHE, Bulgaria

Tie silencer II
etching, aquatint, dry point

PAWLOWSKI MIROSLAW, Poland / Polonia

Camuflage – Scan B
silk screen

CATALOGUL EDIȚIEI

Descărcați PDF-ul (7Mb) Catalog 2019 (web)

GALERIE FOTO

Cea de-a treia ediție a Bienalei Internaționale de Gravură Contemporană N-E a reunit 193 de lucrări, semnate de către 136 de artiști, din 34 de țări.

Premianți:

IOANNIS ANASTASIOU, Greece / Grecia

XXIc Trichotomy I / Sec. XXI Trihotomie I
Etching, aquatint, silkscreen / Gravură, acvatintă, serigrafie
1st Prize / Premiul I

ANNA TROJANOWSKA, Poland / Polonia

Evaluations event – 02 / Eveniment din evaluări – 02
Lithograph on marble / Litografie pe marmură
2nd Prize / Premiul al II-lea

SIMION ZAMȘA, Republic of Moldova / Republica Moldovă

Wind ship / Corabia vântului
Wood engraving / Xilogravură
3rd Prize / Premiul al III-lea

JINAN KOBAYASHI, Japan / Japonia

Time of Silence – A / Timpul Tăcerii – A
Mezzotint / Mezotintă
Diploma for Excellence / Diplomă de Excelență

RĂZVAN CONSTANTIN CARATĂNASE, Romania / România

Imago mundi
Wood engraving / Xilogravură
Honorary Award of the Art Museum of Iași
Premiul Onorific al Muzeului de Artă din Iași

PĂNESCU COSMIN, Romania / România

Iași, the Royal capital city / Iași, capitală regală
Aquaforte, aquatint / acvaforte, acvatintă
Youth Award / Premiul Tineretului

Norminalizați:

DEBORAH CHAPMAN, Canada

Rendez-vous de nuit
Mezzotint

JINAN KOBAYASHI, Japan / Japonia

Time of silence – H
Mezzotint

ANA VIVODA, Croatia / Croația

Traces I
sugar lift, etching, aquatint

ANA VIVODA, Croatia / Croația

Traces II
sugar lift, etching, aquatint

ZORAN MISHE, Bulgaria

Tie silencer II
etching, aquatint, dry point

PAWLOWSKI MIROSLAW, Poland / Polonia

Camuflage – Scan B
silk screen

EDITION CATALOG

Download PDF (7Mb) 2019 Catalog (web)

PHOTO GALLERY

Impact

Ediții Anterioare

2015 Afis 2015

2017 Afis 2015

2019 Afis 2015